Kotvičnik zemný

Autor: Vlasta Jakubecová | 11.12.2011 o 11:41 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  465x

Táto prízemná bylinka nemá pôvod v Európe. Nájdeme ju v Ázii, Afrike a aj v Austrálii.  Pochádza však z pobrežných oblastí Ázie, kde ju poznali už v dobe, kedy Európania žili ešte v rodových spoločenstvách. Donedávna ju u nás pestovali iba botanický nadšenci ako okrasnú rastlinu. Zásluhou alebo vinou globalizácie , záleží od uhla pohľadu, sa k nám dostáva aj ako liečivá rastlina . Ten, kto o nej vie, ju pozná hlavne ako afrodiziakum, ale neprávom je zaradzovaná iba do tejto kategórie. Jej účinky na ľudské telo sú omnoho rozmanitejšie. A je úplne jedno či užijete koreň, vňať alebo plod. Najúčinnejšou časťou sú však púčiky kvetov, pretože je v nich ukrytá sila budúcej rastlinky. Preto sa bežne robí zber vňate pred rozkvitnutím. U nás by ste ju v prírode márne hľadali, existuje však na prvý pohľad podobný Natržník husí. Tento však s kotvičníkom nemá nič spoločné , iba ak to, že pomáha pri zápaloch močových ciest a pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii.

 

Na trhu nájdete aj mnoho prípravkov , ktoré obsahujú výťažky z kotvičníka. Ja som však zástancom čistých byliniek, prípadne ich zmesi, bez pridávanie nepotrebných látok. Bohužiaľ túto bylinku nestačí nasekať, usušiť a potom zalievať ako čaj. Takýmto spôsobom je jej výťažnosť malá. Do zmesi by sme ju mali pridávať rozdrvenú na prach. Ďalšou možnosťou je získanie esencie, a to dlhodobým lúhovaním v alkohole. Pri čerstvých bylinkách sa tieto obyčajne zalejú takým množstvom alkoholu, aby ich prekryl aspoň o tri centimetre. Ak použijeme sušené , dávkujeme 100 g byliniek na liter alkoholu. Bežná doba lúhovania u iných byliniek sú dva až tri týždne. U kotvičníka nebudú na škodu aj tri mesiace.

V literatúre sa odporúča 1 g sušenej bylinky na deň. V domácich podmienkach bez digitálnej váhy jedna malá lyžička na pol litra záparu alebo macerátu. Ja u byliniek uprednostňujem maceráty, ale tie sa bohužiaľ v teplých letných dňoch ťažko pripravujú, lebo počas ôsmich hodín  / tak dlho ma byť bylinka zaliata/ väčšinou zmes skysne. V iných zdrojoch som sa však dočítala, že u mohutnejších ľudí je vhodné túto dávku zvýšiť aj o polovicu.

Liečba potencie by však nemala byť jedinou diagnózou. Kotvičník veľmi významne prispieva k tvorbe svalovej hmoty, ktorá ako všetci vieme sa vo vyššom veku stráca. Na fotografii je porovnávaná s modrou pilulkou, ale neprávom , pretože kým tieto chemické zázraky, iba udržia erekciu, kotvičník aj odstraňuje problémy. V tomto prípade prostatu a neplodnosť /zvyšuje životaschopnosť a množstvo spermii/, čo je bohužiaľ stále častejším problémom mladých mužov.

Bolo by však mylné domnievať sa , že je určená iba pre mužov. U žien je veľmi osožná pri problémoch s otehotnením a v období klimaktéria . Na rozdiel od zdravého muža , žena o plodnosť vo vyššom veku príde, ale vďaka správnym bylinkám  môže týmto obdobím prejsť bez problémov. Ženám napomáha zvyšovať sexuálnu aktivitu a u oboch pohlaví pomáha redukovať telesný tuk. Priaznivo vplýva tiež na ochabnuté tkanivo prsníkov a pri správnych a nenáročných cvikoch pomáha k prinavráteniu ich pevnosti.

Rovnako s úspechom sa využíva pri liečbe ďalších ochorení, ako sú ochorenia močových ciest /pri pravidelnom užívaní rozpúšťa aj kamene/, upravuje cholesterol, rozširuje zúžené cievy a tým znižuje tlak a napomáha lepšiemu prekrveniu všetkých orgánov. Pomáha tiež pri liečbe cukrovky, kým ešte nie je podávaný inzulín. Ďalej pri ischemickej chorobe srdca a angíne pectoris. Lieči aj poškodenú pečeň.

Veľmi dôležitým faktom je , že kotvičník nie je toxický a pri dlhodobejšom užívaní nemá  žiadne nežiaduce vedľajšie účinky .Odporúčaný je hlavne pre ženy nad 40 rokov a pre mužov nad 50. Bez významu však nie je ani pre mladších ak majú niektoré zo spomínaných problémov. Nie je však vhodný pre osoby mladšie ako 20 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Nie nadarmo niektorí nadšenci túto nenápadnú bylinku nazývajú liekom tretieho tisícročia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?