Chmeľ obyčajný

Autor: Vlasta Jakubecová | 20.12.2011 o 16:42 | (upravené 21.12.2011 o 13:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  107x

 

 

V tomto príspevku sa chcem venovať verejnosti veľmi dobre známej rastline - chmeľu.

Jeho najznámejším využitím je využitie v pivovarníctve. Už z 11.storočia sú dochované záznamy o zakladaní prvých chmelních na území Českej republiky. Avšak chmeľ bol ako liek , ale aj ako korenina využívaný už v antickej dobe. Jeho hlavnú zložku - lupulín - objavil až Deroche v roku 1803 a ako sedatívum začal využívať parížsky lekárnik Planche v roku 1813. Dovtedy sa chmeľ využíval ako močopudný prostriedok a na úpravu menštruácie. Experimentálne boli dokázané jeho tlmiace účinky na mozgovú kôru a na upokojenie napätia v hladkom svalstve v črevach. Z toho teda vyplýva, že chmeľové šištice sú nápomocné pri kŕčoch v brušnej dutine, teda aj pri menštruáčnych, ako aj pri urogenitálnom predráždení u mužov. Jeho časté užívanie významne znižuje mužský pohlavný pud. Ak však dobre zvážime jeho účinky, tak pridanie malého množstva do bylinných zmesí určených na mužské problémy, môže byť prínosom ku dlhodobejšej erekcii. Práve sexuálna predráždenosť môže totiž spôsobiť krátku výdrž u mužov.  Takže ak sa nad tým trocha zamyslíte, pochopíte, prečo sú veľkí milovníci piva takí pohoďáci /bohužiaľ aj v posteli/. Vedľajším účinkom dlhodobého pitia piva u mužov je aj zväčšenie pŕsnych žliaz, čo je tiež spôsobené účinkami chmeľu. Navyše odborníci zaradili chmeľ medzi prírodné prostriedky, ktoré dokážu ochrániť človeka pred rakovinou, a to hlavne rakovinou prsníka, prostaty a sliznice maternice.

Na našom území rastie aj divorastúci alebo zdivený chmeľ, a to hlavne v pobrežných vlhkých oblastiach. Ten je v pivovarníctve nevyužiteľný, a to z dôvodu, že sa v jeho poraste vytvárajú kličivé plody, ktoré sú v pestovaných kultúrach odstraňované. Tvorením týchto plodov strácajú šištice na kvalite. V ľudovom liečiteľstve je však práve divorastúci chmeľ kvôli menej agresívnym účikom vhodný. Je tak menšia možnosť predávkovania sa.  Tak, ako u iných bylín, ani u chmeľu nie vhodné dlhodobé jednostranné užívanie. Vhodnejšie je kombinovať ho v čajovinách, alebo striedať s inými bylinami s podobným účikom. Napríklad hloch s kvetom, koreň valeriany lekárskej alebo vňať materinej dúšky. V žiadnom prípade by sa nemali kombinovať dve, alebo niekoľko bylín s protichodným účinkom.

Chmeľové šištice môžeme užívať v rôznej forme, avšak v naších krajoch sa najčastejšie pripravuje zápar z bylín /ľudovo nespráne označovaný ako čaj/. Odborná literatúra odporúča 2 polievkové lyžice zaliať 400 ml vriacej vody, necháť vyluhovať 30 minút a užívať trikrát denne. Pri nespavosti a sexualom predraždení si môžete 1 malú lyžičku zaliať 200 ml vriacej vody a vypiť pred spaním. Dlhodobejšia liečba chmeľom , by však mala prebiehať pod dohľadom lekára. Z toho dôvodu, by pri nespavosti azda bolo vhodnejšie napĺňiť si šišticami chmeľu malý vankúšik a uložiť sa s ním na spánok. Môžeme k nemu pridať sušenú mätu, levanduľu alebo materinú dúšku. Chmeľ sa dosť využíva aj v kozmetike, a hlavne vo vlasovej kozmetike. Na rozdiel od ostatných byliniek by som v prípade chmeľu neodporučovala jeho používanie v čerstvom stave, pretože môže dôjsť k alergickým reakciam kože.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislava drahú parkovaciu analýzu skrýva pred verejnosťou

Pri vytváraní analýzy k parkovacej politike sa vyskytli problémy, o ktorých mali zamestnanci zakázané hovoriť.

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac upozorňovala na chyby, tým viac problémov v práci mala.


Už ste čítali?