reklama

Hrozno modré

Kto už nepozná hrozno ? Tak si určite povzdychne nejeden z Vás. Každý ho predsa pozná a má rád , biele, ružové, modré, drobné, či veľké bobule, ale dnes už aj bez kôstkové, a každé chutí trochu inak. Je úplne jedno na akom si pochutnáte , každé je chutné a každé pre Vaše telo znamená príliv energie. Mnohí fajnšmekri však nedajú dopustiť na jeho tekutú formu - VÍNO.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Po celom svete sa vyrába v mnohých variantoch už celé stáročia. Za jeho kolísku je však považovaná oblasť Stredomoria, kde sa už dokázateľne pestuje a spracováva niekoľko tisíc rokov. Ako liek ho používali už starí Gréci , Egypťania ale aj Sumeri. Práve tí boli prvým národom , ktorý ako prvý v histórii zaznamenal a boli schopný vo svoj prospech využiť proces kvasenia a vyrobiť predchodcu dnešného piva. Pivo malo pre tento národ vysokú hodnotu a obetovali ho aj svojím bohom. Pri ceste do histórie nesmieme zabudnúť ani na Dionýza či Bakcha. Jednalo sa o boha vinohradníctva, plodnosti a zábavy. Pod prvým menom ho vyznávali v starom Grécku a pod tým druhým v antickom Ríme. Oslavy venované tomuto bohu sa niesli v znamení nekontrolovaného pitia a neviazanej zábavy. V cisárskom Ríme sa tieto oslavy časom zvrhli na divoké orgie a preto boli zakázané.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znalci, ktorí v hrozne videli aj niečo iné ako chutnú možnosť opiť sa, ho používali na zastavenie krvácania, tíšenie bolesti a na liečbu kožných a očných chorôb.

Dnes, ak si odmyslíme víno, je pre nás hrozno chutnou maškrtou, ktorú si môžu dovoliť aj tí čo potrebujú nejaké to kilo zhodiť. Existujú dokonca hroznové diéty. Tie sú však dobré iba vtedy, ak potrebujete narýchlo zhodiť dva - tri kila. Počas diéty by ste mali týždeň jesť iba hrozno, maximálne 2 kg za deň, rozložené do 250 g dávok. Aby sa Vám to rýchlo neprejedlo, bolo by dobré ak by ste mali po ruke niekoľko druhov. V tých dňoch sa však vyvarujte mlieka, alkoholu a minerálok. Ľudia trpiaci migrénami by sa však mali vyhýbať väčšiemu množstvu červeného a modrého hrozna. Tieto druhy obsahujú totiž väčšie množstvo polyfenolov, ktoré môžu spustiť migrenický záchvat.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viackrát som už videla, ako niektorý ľudia šupky a kôstky vypľúvajú. Je to veľká škoda, pretože práve šupky obsahujú nestráviteľnú vlákninu, ktorej je v modernej strave žalostne málo. Spolu s jadierkami, ktoré náš tráviaci systém taktiež nerozloží, sú veľmi potrebné pre udržanie čistoty v našich črevách. Vláknina však to nie jediné čo šupky obsahujú, patria sem aj pektíny, to je to čo pridávame do džemov, aby rýchlo zhustli ibaže prírodné, a tiež farbivá, ktoré významne podporujú naše trávenie.

Pacienti s vysokým tlakom , by si namiesto šálky kávy mali dať dve hodiny po jedle strapec hrozna. Hrozno je tiež zdrojom vitamínov skupiny B, C A , ďalej minerály a bioflavonidy. Nevysvetlím Vám ich chemické zloženie ani ako pracujú, ale stačí vedieť že posilňujú imunitu a sú najnovšou zbraňou proti rakovine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto najnovšie objavy dokazujú, prečo ľudia v Stredomorí boli zdravší ako v Strednej Európe. Nechcem tým pravdaže poprieť , že na to mali vplyv aj dary mora.

Pre náš vzhľad je z minerálov obsiahnutých v hrozne najdôležitejší draslík - stimuluje obličky a pomáha chudnúť a kremík - ovplyvňuje kvalitu vlasov, nechtov , pokožky a pomáha nám v boji proti celulitíde. Výťažky z hrozna bývajú často zložkou kozmetických prípravkov pre zrelú pleť.

Všetky druhy hrozna majú rovnaké účinky čo sa týka nášho trávenia, ale na očistu tela a na ochranu srdcovocievneho systému sú vhodnejšie červené a modré odrody. Na prevenciu proti rakovine hlavne modré pre vysoký obsah spomínaných flavonidoch. Tie v tele pôsobia ako antioxidanty a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v cievnom systéme a tým uľahčujú prúdenie krvi. Zelené, biele a žlté zas čistia pečeň a obličky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto jeseň bola dlhá a teplá a tak hrozno mohlo dozrieť aj vo vyšších polohách a ešte pred dvomi týždňami sme si ho mohli dopriať priamo v záhrade. Tomu je už bohužiaľ koniec a my si budeme môcť pochutnať iba na dobrom vínku alebo džeme. Poprípade si ho môžeme kúpiť v obchode, ale ak sa tak napriek nehoráznej cene rozhodnete urobiť, najprv ním treba jemne zatriasť . Ak bobule už pri slabom pohybe začnú opadávať, znamená to, že strapec je dávno odtrhnutý a kúpte si radšej fľašku dobrého vínka. Ja osobne počas tej časti roka, kedy nie je čerstvé hrozno , uprednostňujem sušené hrozienka. Zachovávajú sa v nich rovnako ako v sušených bylinkách takmer všetky zložky čerstvých bobúľ.

Zdroj - internet

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu