reklama

Fialka voňavá

Fialka voňavá je  jedna z najstarších liečivých rastlín. Ide o trvácu rastlinu s nápadnými vždy príjemne voňavými kvetmi. Rastie v kroviskách, na medziach a vo svetlých lesoch. Rastliny rastúce v tieni majú tmavšie kvety a sú voňavejšie. U nás rastie asi 30 druhov fialiek a na celom svete asi 400 druhov. Zberá sa celá kvitnúca časť a rýchlo sa suší bez prístupu  slnka, aby si kvety zachovali farbu a na vzdušnom mieste, ľahko sa totiž zaparí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Dnes pre moderného človeka je fialka iba pekný jarný kvietok. V dávnej minulosti to tak nebolo. Už starí Gréci a ich lekár Hippokrates a tiež najznámejší lekár ranného stredoveku - Paracelsus vedeli oceniť jej vlastnosti. Dochovala sa veta, ktorú vyslovil Paracelsus : „Jeden jarný deň bez vône fialky, je stratený deň". Ďalšia významná liečiteľka, svätá Hildegarda z Bingenu , tiež uznávala fialku ako významnú liečivú rastlinu a o jej charaktere povedala následujúce : „Fialka ma predovšetkým miernu teplotu a rastie z miloty a miernosti vzduchu. ". Fialka bola Nórskym helsinským výborom dokonca vyhlásená za Liečivú rastlinu roky 2007.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sv. Hidegarda radila užívať fialku hlavne v stavoch, ktoré dnes nazývame depresia. Tak sa zdá, že to nie je iba choroba moderného človeka , ale postihovala aj našich predkov, ibaže tí ju poznali pod názvom trudnomyseľnosť, smútok, či melanchólia.

Hildegarda na tieto stavy odporúčala fialkove víno a vo svojej knihe píše :

Keď je niekto zaťažený melanchóliou a mrzutosťou zmyslov a poškodzuje si pľúca, nech si uvarí fialku v čistom víne a precedí to cez šatku. K tomuto vínu nech pridá galgant, a tak veľa sladkého drievka, koľko chce a urobí z toho jemný nápoj. Nech z toho pije často a to potlačí melanchóliu a rozveselí ho, a vyliečia sa aj jeho pľúca".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keď sa za posledných 20 rokov tomuto problému venujú mnohí odborníci, ale aj obchodníci, tieto rady sú vždy aktuálne. A aj keď toto ochorenie si vtedajší ľudia vysvetľovali hlavne na biblickom základe a to čiernou žlčou, pochádzajúcou od samotného satana.

K uspokojivému výsledku sa však nedopracujete za pár dní a odborná literatúra odporúča aspoň trojtýždňovú kúru s pravidelným užívaním 3-4 likérových pohárikov denne ,

Ďalšou radou k užitiu fialky od sv. Hildegardy je fialkový olej proti zatemnenie očí.

Predpokladám, že sa jednalo o nejaký očný zákal.

Fialka je dobrá proti zatemneniu oči. Zober preto dobrý olej a v novom hrnci ho daj prevariť, a keď už vrie, hoď dnu fialku, aby od nej zhustol, a naplň tým sklenenú nádobu a uchovaj to tak a večer natri týmto olejom svoje oči okolo viečok, tak, aby si sa zvnútra nedotkol oči, a zatemnenie oči sa odstráni". Hildegarda z Bingenu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fialku používali aj na zníženie horúčky :

Kto už tri dni trpí horúčkou, nech zoberie fialku a na tretí deň skorocel a žeruchu dvakrát toľko ako skorocelu, a tieto bylinky nech je často s octom alebo pečenou soľou". Hildegarda z Bingenu

Ja by som na zníženie horúčky k teplote ešte radila pridať okvetie slnečnice a kvitnúcu časť stonky pupenca ale toho s bielymi veľkými kvetmi.

Z fialky sa vyrábala tiež veľmi účinná masť o ktorej sv. Hildegarda píše :

Kto ma bolesti hlavy, nech si touto masťou namastí čelo uprostred hlavy, a polepší sa mu. Ale aj ten, kto má nejaké vredy vo svojom tele, nech použije túto masť. A kde rakovina alebo iné červy človeku zožierajú svaly, treba tam natrieť túto masť, a červy vyhynú, keď z nej ochutnajú".
Fialka obsahuje veľmi účinné látky - éterické oleje, ktoré v tele pôsobia ako antioxidanty. To napovedá, že aj keď Hildegarda nemala možnosti dnešného výskumu, jej závery boli správne. Fialková masť plní ochrannú funkciu a pomáha koži zachovávať si vlastnú odolnosť. Éterické oleje fialky majú antivírusový, antiseptický, antibakteriálny a antimykotický účinok. Obsahuje tiež kyselinu salicylovú, ktorá pomáha ošetriť mozole, lupienku , kurie oka a chrasty. Kyselina salicylová, obsiahnutá v tejto masti však pomáha liečiť aj hlbšie položené tkanivá a v minulosti hrala aj dôležitú úlohu pri bolestiach hlavy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes sa fialka viac využíva v kozmetike. V ľudovej liečbe hlavne na uvoľnenie hlienu pri kašli, a to aj pri čiernom kašli, pri bronchiálnych kataroch , silnom zahlienení dýchacích ciest a pri zachrípnutí. Používa sa tiež ako antireumatický a močopudný prostriedok. Proti bolestiam hlavy veľmi pomôže olej do vonnej lampy.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu