reklama

Fytoterapia alebo homeopatia ?

Aký spôsob alternatívnej liečby by ste si zvolili? Pre mnohých sú to len dva názvy s rovnakým významom. Nie je to však tak. Medzi týmito dvoma spôsobmi liečby je veľmi veľký rozdiel, aj keď obidva majú základ vo využití darov prírody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Fytoterapia je spôsob liečby a očisty tela pomocou liečivých rastlín a čistých výťažkov z nich. Prvé poznatky o využití liečivej sily rastlín pochádzajú zo starej Číny spred 5000 rokov. Podľa výskumov archeológov sa však dá predpokladať, že pokusy o takúto liečbu začali vtedy, keď si predchodca dnešného človeka uvedomil, že ho niečo bolí .

Najúčinnejšie pri liečbe rôznych ochorení sú čerstvé bylinky, ale keďže nežijeme v tropickej krajine, naši predkovia sa naučili pripravovať rôzne mastičky, oleje a tinktúry. Slovenskí olejkári boli v minulosti známi po celej Európe. Bohužiaľ rozvoj a výroba syntetických liekov ich význam potlačil do úzadia. Pri zachovaní správnych postupov a dávkovaní si môžeme aj vo vlastnej kuchyni pripraviť veľmi účinné liečivá. Ich použitím pri začínajúcej chorobe sa môžeme vyhnúť mnohým neskorším ťažkostiam. Ale aj keď už choroba naplno prepukne, môžeme jej liečbu urýchliť a priebeh choroby uľahčiť. V tomto prípade sa už využitie byliniek stáva doplňujúcou liečbou ku syntetickým liekom, ktoré často zachraňujú život. Majú však aj veľa vedľajších nežiaducich účinkov a práve bylinky nám pomôžu telo od odpadových látok očistiť. Najjednoduchším spôsobom , ako liečivú silu rastliniek zachovať do novej úrody, je usušiť si ich. Pre tých, ktorí nevedia kde ich hľadať a kedy zberať, je najlepšou radou zájsť do lekárne. Tie sú už dnes veľmi dobre zásobené tzv. sypanými čajovinami, ktoré sú lepšie ako dávkované čaje vo vrecúškach, aj keď príprava záparu alebo macerátu z takto upravenej bylinky je prácnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dá sa teda zhrnúť, že aj keď pojem fytoterapia je nový, to čo zahŕňa tu bolo dávno, iba pod iným názvom . Tým názvom je ľudové liečiteľstvo, bylinkárstvo, babky korenárky a mnoho iných. Názvov bolo veľa, ale vždy išlo o využitie darov našej prírody pre vyliečenie tela.

Všetko toto by sme však nemohli tvrdiť o homeopatickej liečbe. Táto liečba má síce tiež základ v prírode a homeopatické lieky obsahujú výťažky z jej darov, ale na rozdiel od fytoterapie je v nich často iba mizivé percento účinnej látky konkrétnej rastlinky, ktorej pekný obrázok je často na ich obale. Tieto lieky sú priemyselne vyrábané a z ich predaja žije príliš veľa ľudí, aby to mohlo byť inak. V lekárňach je veľa takýchto liekov, ale predaju tých najznámejších značiek sa venujú tzv. MLM firmy, štruktúra ktorých sa dá často prirovnať k pyramíde. Pri hľadaní práce som absolvovala niekoľko takých školení, a môžem s čistým svedomím povedať, že sa Vás síce snažia naučiť ako predať a zarobiť, ale zároveň sa často pokúšajú zmeniť aj Vaše zmýšľanie. Pri školení v jednej z takýchto firiem mi bolo dokonca povedané, že sama zistím, že moji doterajší priatelia mi prestanú vyhovovať a vytvorím si okruh nových. Takže nielen cena je veľmi dôležitým plusom pre čisté bylinky, ale aj čisté svedomie. Niektorí odporcovia homeopatickej liečby ju dokonca označujú za liečbu ničím. Jediným plusom pre tento druh liečby je jeho jednoduchosť, stačí prehltnúť niekoľko tabletiek denne a čakať na zázrak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže ak by som mala na záver odpovedať na otázku v názve, jednoznačne by som radila fytoterapiu.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu