Červená hlava

Autor: Vlasta Jakubecová | 6.12.2011 o 21:41 | (upravené 8.12.2011 o 11:18) Karma článku: 1,08 | Prečítané:  253x

V dnešnom uponáhľanom svete mnoho ľudí pre samé starosti ani nevidí tú rozmanitosť okolo seba . Je úplne jedno čoho sa tá rozmanitosť týka. Pre nich je všetko nezaujímavé a šedé . Mňa konkrétne zaujali účesy .

V posledných rokoch je na výber taká paleta farieb, aká hádam nikdy v histórii . A ak k tomu pridáte rôzne tvary a strihy, je naozaj načo sa pozerať .

Najmä u žien .

Niektoré sú oku lahodiace a svojej nositeľke uberú roky a pridajú na elegancii. Iné vyzerajú ako nepodarená machuľa na detskom výkrese, alebo ako pestro vyfarbená andulka.

Veď  aj v pesničke sa spieva : „ Účesy, účesy, ach tie účesy......."

Je sloboda vo všetkom, tak prečo by aj nie vo farbách vlasov. Nebolo to tak  však vždy . Boli časy, keď byť iná, bol priam hriech. Hlavne jedna farba bola priam prekliatím pre svoju nositeľku. Tou farbou bola červená, a to vo všetkých odtieňoch.

Ak mal ryšavé vlasy chlapec, to ešte nebolo až také zlé, aj keď sa o neho dievky netrhali. Ale ak tou nešťastnicou bolo dievča, od malička bolo terčom posmechu.

Ryšavú ženu dopredu považovali za hriešnu smilnicu, ktorú si chlapi vedeli predstaviť vo svojej posteli, ale nie pred oltárom .

Keď teda prišiel čas na vydaj, rodičia boli radi , ak si ju vzal za ženu starší vdovec, ktorému sa bolo treba starať o deti. Prípadne starý mládenec s nejakou tou chybou . Ak to bola telesná chyba, to ešte nebolo to najhoršie . Ibaže v minulosti sa na dedine snažili rodičia oženiť aj tých menej chápavých, ak nie úplne sprostých synov. Vtedy to bol dvojnásobný kríž.

K tejto úvahe ma priviedol povzdych jednej starkej, ktorá bola prírodou obdarená ohnivo červenou hrivou. Keď som ju spoznala, pomedzi šediny jej ešte prebleskovali farby tmavého pomaranča.

Pri čakaní pred obchodom na chlieb si babky krátili čas rozoberaním všetkých možných aj nemožných problémov. V tom najlepšom okolo nich prešla mladá dievčina s divokým strapatým účesom  ohnivej farby . Babky si ju samozrejme hneď všimli a začali ju za vlasy súdiť.  Keď som sa dievčiny zastala , že je mladá a chce sa páčiť, odmenou mi boli ich  zamračené pohľady .

Za všetky  mi s výčitkou v hlase odpovedala spomínaná starká .

„ Vám mladým je dnes dobre. Vy sa na červeno farbíte, ale mňa červená hlava za hlupáka vydala."

Jej manžel je dnes už nebohý, ale poznala som aj jeho. Múdre slovo od neho počuť nebolo a pridával sa k tomu aj častý alkohol . Mali spolu päť detí. Jedna dcéra a syn sa rozumom podali na matku , ale dve ďalšie dcéry a jeden syn na otca . Všetci traja majú dnes invalidný dôchodok pre mentálnu zaostalosť.

Táto príhoda však napovedá aj o tom, že nie všetko bolo vo vzťahoch na dedine také ideálne ako sa nás o tom pokúšajú presvedčiť rôzne spomienkové relácie z nášho vidieka.

Stačila malá odlišnosť a jedinec bol v nemilosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?