Kotvičnik zemný

Autor: Vlasta Jakubecová | 11.12.2011 o 11:41 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  567x

Táto prízemná bylinka nemá pôvod v Európe. Nájdeme ju v Ázii, Afrike a aj v Austrálii.  Pochádza však z pobrežných oblastí Ázie, kde ju poznali už v dobe, kedy Európania žili ešte v rodových spoločenstvách. Donedávna ju u nás pestovali iba botanický nadšenci ako okrasnú rastlinu. Zásluhou alebo vinou globalizácie , záleží od uhla pohľadu, sa k nám dostáva aj ako liečivá rastlina . Ten, kto o nej vie, ju pozná hlavne ako afrodiziakum, ale neprávom je zaradzovaná iba do tejto kategórie. Jej účinky na ľudské telo sú omnoho rozmanitejšie. A je úplne jedno či užijete koreň, vňať alebo plod. Najúčinnejšou časťou sú však púčiky kvetov, pretože je v nich ukrytá sila budúcej rastlinky. Preto sa bežne robí zber vňate pred rozkvitnutím. U nás by ste ju v prírode márne hľadali, existuje však na prvý pohľad podobný Natržník husí. Tento však s kotvičníkom nemá nič spoločné , iba ak to, že pomáha pri zápaloch močových ciest a pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii.

 

Na trhu nájdete aj mnoho prípravkov , ktoré obsahujú výťažky z kotvičníka. Ja som však zástancom čistých byliniek, prípadne ich zmesi, bez pridávanie nepotrebných látok. Bohužiaľ túto bylinku nestačí nasekať, usušiť a potom zalievať ako čaj. Takýmto spôsobom je jej výťažnosť malá. Do zmesi by sme ju mali pridávať rozdrvenú na prach. Ďalšou možnosťou je získanie esencie, a to dlhodobým lúhovaním v alkohole. Pri čerstvých bylinkách sa tieto obyčajne zalejú takým množstvom alkoholu, aby ich prekryl aspoň o tri centimetre. Ak použijeme sušené , dávkujeme 100 g byliniek na liter alkoholu. Bežná doba lúhovania u iných byliniek sú dva až tri týždne. U kotvičníka nebudú na škodu aj tri mesiace.

V literatúre sa odporúča 1 g sušenej bylinky na deň. V domácich podmienkach bez digitálnej váhy jedna malá lyžička na pol litra záparu alebo macerátu. Ja u byliniek uprednostňujem maceráty, ale tie sa bohužiaľ v teplých letných dňoch ťažko pripravujú, lebo počas ôsmich hodín  / tak dlho ma byť bylinka zaliata/ väčšinou zmes skysne. V iných zdrojoch som sa však dočítala, že u mohutnejších ľudí je vhodné túto dávku zvýšiť aj o polovicu.

Liečba potencie by však nemala byť jedinou diagnózou. Kotvičník veľmi významne prispieva k tvorbe svalovej hmoty, ktorá ako všetci vieme sa vo vyššom veku stráca. Na fotografii je porovnávaná s modrou pilulkou, ale neprávom , pretože kým tieto chemické zázraky, iba udržia erekciu, kotvičník aj odstraňuje problémy. V tomto prípade prostatu a neplodnosť /zvyšuje životaschopnosť a množstvo spermii/, čo je bohužiaľ stále častejším problémom mladých mužov.

Bolo by však mylné domnievať sa , že je určená iba pre mužov. U žien je veľmi osožná pri problémoch s otehotnením a v období klimaktéria . Na rozdiel od zdravého muža , žena o plodnosť vo vyššom veku príde, ale vďaka správnym bylinkám  môže týmto obdobím prejsť bez problémov. Ženám napomáha zvyšovať sexuálnu aktivitu a u oboch pohlaví pomáha redukovať telesný tuk. Priaznivo vplýva tiež na ochabnuté tkanivo prsníkov a pri správnych a nenáročných cvikoch pomáha k prinavráteniu ich pevnosti.

Rovnako s úspechom sa využíva pri liečbe ďalších ochorení, ako sú ochorenia močových ciest /pri pravidelnom užívaní rozpúšťa aj kamene/, upravuje cholesterol, rozširuje zúžené cievy a tým znižuje tlak a napomáha lepšiemu prekrveniu všetkých orgánov. Pomáha tiež pri liečbe cukrovky, kým ešte nie je podávaný inzulín. Ďalej pri ischemickej chorobe srdca a angíne pectoris. Lieči aj poškodenú pečeň.

Veľmi dôležitým faktom je , že kotvičník nie je toxický a pri dlhodobejšom užívaní nemá  žiadne nežiaduce vedľajšie účinky .Odporúčaný je hlavne pre ženy nad 40 rokov a pre mužov nad 50. Bez významu však nie je ani pre mladších ak majú niektoré zo spomínaných problémov. Nie je však vhodný pre osoby mladšie ako 20 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Nie nadarmo niektorí nadšenci túto nenápadnú bylinku nazývajú liekom tretieho tisícročia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?