Vrbovka malokvetá

Autor: Vlasta Jakubecová | 16.12.2011 o 11:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  160x

Na rozdiel od mnohých iných byliniek sa nedochovali záznamy o využití vrbovky v histórii. Aj keď ju babky korenárky poznali a využívali pri liečbe ochorení močových ciest, oficiálne sa spomína až v knihe  „Český herbář „ z roku 1899.  Rastie prakticky na území celej Európy, v miernom pásme Ázie a Ameriky. Najlepšie sa jej darí v pahorkatinách a podhorských oblastiach, kde má pre svoj rast dostatok vlhkosti. Na suchých , nechránených miestach by ste ju márne hľadali.

 

Aj keď sa v ľudovom liečiteľstve používala, pre svet ju vo svojej knihe objavila až pani Trebenová. Odvtedy sa o ňu zaujímajú nielen chorí ľudia , ale aj vedci a samozrejme farmaceutické koncerny. Vrbovka je totiž neoceniteľnou pri liečbe ochorení prostaty, ale aj rôznych porúch močového traktu a to rovnako u žien ako aj u mužov. Na tieto účely sa zberá kvitnúca vňať , ale odlomená v polovici, aby do konca vegetácie ešte mohla dorásť a vytvoriť semena pre ďalšiu generáciu. V prírode sa však nachádza aj niekoľko ďalších druhov vrbovky a neskúsený zberač si ju môže ľahko zameniť s menej účinnou alebo vôbec neúčinnou odrodou. Jedna z jej príbuzných, konkrétne Vrbovka úzkolistá sa počas druhej svetovej vojny používala ako náhrada čierneho čaju.

V prípade, že sa jedná o rakovinu prostaty, je vhodnejší kvitnúci vŕšok rastliny, ktorý čerstvý naložíme na dva týždne do liehu.

Vrbovka sa v poslednej dobe stala hlavnou zložkou liečiv určených na liečbu prostaty. Obsahuje mnoho biologicky aktívnych látok, ktoré znižujú účinnosť mužského testosterónu. Jeho prebytok totiž spôsobuje zväčšovanie prostaty a tiež urýchľuje rast nádorových buniek. Ak ste mali v rodine niekoho s rakovinou prostaty, potom viete, že mu lekári podávali ženské pohlavné hormóny a tým tlmili rast prostatického nádoru. Vrbovka účinkuje rovnako.

Keďže som pri mnohých rozhovoroch zistila, že mnohí muži nevedia akú funkciu prostata v ich organizme plní, v krátkosti to opíšem.

Prostata je žľaza veľkosti gaštana, uložená tesne pod močovým mechúrom , obklopujúca vrchnú časť močovej rúry, ktorou sa moč a ejakulát dostáva von z tela. Jej hlavnou funkciou je vytvárať prostatickú tekutinu, ktorá sa stáva zložkou ejakulátu a tvorí asi jej polovicu . Pri jej zväčšení dochádza k problémom s močením a erekciou. Nejde síce o životunebezpečnú chorobu, ale ak sa nelieči, dochádza  k oveľa vážnejším komplikáciám ako iba k zlyhaniu v posteli. Keďže sa moč ťažko dostáva von, dochádza k jeho zahusťovaniu a následne k tvorbe piesku a kamienkov. Dochádza tiež k infekciám a zaťažovaniu obličiek. Následne sa zle filtruje krv od odpadových látok a poškodzujú sa aj ďalšie orgány a v tele sa zadržiava prebytočná voda. Bohužiaľ veková hranica mužov s týmto problémom sa znižuje. Môže za to náš spôsob života, ale hlavne stravovanie. Preto si myslím , že pri problémoch nestačí piť čaj iba z vrbovky, ale že je dobre k nej pridať aj mätu , pŕhľavu, zlatobyľ, zelený čaj, gigko, alchemilku a hluchavku. Ak muž má navyše aj cukrovku, môžeme pridať aj púpavu a puškvorec. Nech sa pozriete do hocijakých receptárov, vždy sa stretnete s odporúčaním bylinky striedať alebo miešať. Správnym namiešaním riešime problém komplexnejšie a okrem zdurenej prostaty prečistíme a zregenerujeme celú vylučovaciu sústavu.

Vrbovka však nie je účinná iba pri liečba prostaty, ale pomáha aj pri poruchách tráviaceho traktu a menštruačných problémoch.

Pri liečbe prostaty vrbovkou je potrebné sa vyhýbať fajčeniu a alkoholu, aj keď zatiaľ pri jej užívaní neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

 

Vrbovka by sa mala stať denným spoločníkom mužov nad päťdesiatku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?