Hluchavka

Autor: Vlasta Jakubecová | 29.12.2011 o 19:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  190x

Zámerne som do názvu nepridala o akú sa jedná. Na našom území ich totiž rastie niekoľko druhov a takmer všetky sú liečivé s rovnakými účinkami. Najznámejšia je Hluchavka biela, hlavne tí starší si určite ešte pamätajú školské zbery, kedy sme museli priniesť 200 g sušeného kvetu. Ten je totiž na celej rastline najliečivejší. Môžeme zberať aj mladé kvitnúce vrcholky, kedy je ešte rozvitá iba časť kvetov. Je to rýchlejšie , ale množstvo drogy na šálku by sme v takom prípade mali zvýšiť. Kvitne od apríla až do prvých mrazov a je veľmi medonosná. Nájdete ju prakticky na celom území Ázie a Európy ako burinu, všade tam kde rastie aj Pŕhľava. V súčasnosti sa už stáva aj súčasťou flóry Severnej Ameriky, pretože ju tam zavliekli prisťahovalci. V lekárni dostanete kúpiť iba kvet alebo vňať Hluchavky bielej, ale pre vlastnú potrebu si môžete nazberať aj kvet Hluchavky žltej alebo purpurovej, obe sú rovnako účinné. V niektorých starých záznamoch sa dokonca odporúča hlavne Hluchavka žltá. Obe druhy si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 

Používanie Hluchavky ako prvý zdokumentoval rímsky prírodovedec a encyklopedista Plínius starší, ktorý žil v prvom storočí po Kristovi a zahynul pri výbuchu sopky Vezuv v roku 79. V Európe sa v ľudovom liečiteľstve objavuje až v novoveku, čiže po pätnástom storočí s takmer všetkými indikáciami, ktoré poznáme aj dnes. V 19. storočí bola oficiálne vyhlásená za liečivú bylinu a používala sa hlavne na výplach pošvy pri problémoch s výtokmi.

Jej hlavnou indikačnou oblasťou sú ženské ochorenia, preto som ju zaradila medzi ženské bylinky, ale lieči aj ochorenia močových ciest, zápaly dýchacích ciest a ústnej dutiny. Zvonku sa používa na omývanie kŕčových žíl, ekzémov, popálenín, hemoroidov a análnych trhlín. U malých detí šetrným spôsobom lieči hnačky a upokojuje podráždený tráviaci trakt. Mala by byť aj súčasťou čajovín na liečbu prostaty, pretože pomáha pri problémoch s pohlavnými orgánmi a spriechodňuje močové cesty. Vďaka veľkému množstvu minerálnych látok pôsobí metabolicky a čistí krv.

Pri dodržaní odporúčaných dávok trikrát denne 1kávovú lyžičku na šálku záparu, neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach by vzhľadom na jej pôsobenie mohlo dôjsť k hnačkám a nadmernému vylučovaniu moču.

Ďalším príbuzným je Hluchavník žltý. S Hluchavkou žltou si je veľmi podobný , malý rozdiel je iba v tvare listov, Hluchavka má konce zúbkatých lístkov zaokrúhlené a Hluchavník špicaté. Často sa vyskytuje so striebornými škvrnami na listoch. V indikáciách nie je rozdiel, takže prípadnej zámeny sa netreba obávať.

hluchavnik.jpg Vyskytuje sa v celej strenej Európe, všade tam kde má mierne vlhké podmienky a aj v jeho susedstve nájdeme pŕhľavu.   Kvitnúť začína trochu neskôr ako Hluchavka , na prelome apríla a mája, v chladnejších polohách aj neskôr. Niektorí autori označujú Hluchavník za účinnejší ako Hluchavka. Okrem všetkých diagnóz, ktoré sa uvádzajú pri Hluchavke, táto bylinka odstraňuje nespavosť s nervozity a je odporúčaná starým ľuďom pri ochrnutí močového mechúra.

Pri nevyliečiteľnom zvrašťovaní obličiek je odporúčaná zmes Hluchavníka žltého, Lipkavca marinkového a Zlatobyle obyčajnej v rovnakom pomere. Hluchavník tu môžeme nahradiť Hluchavkou bielou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?