reklama

Hluchavka

Zámerne som do názvu nepridala o akú sa jedná. Na našom území ich totiž rastie niekoľko druhov a takmer všetky sú liečivé s rovnakými účinkami. Najznámejšia je Hluchavka biela, hlavne tí starší si určite ešte pamätajú školské zbery, kedy sme museli priniesť 200 g sušeného kvetu. Ten je totiž na celej rastline najliečivejší. Môžeme zberať aj mladé kvitnúce vrcholky, kedy je ešte rozvitá iba časť kvetov. Je to rýchlejšie , ale množstvo drogy na šálku by sme v takom prípade mali zvýšiť. Kvitne od apríla až do prvých mrazov a je veľmi medonosná. Nájdete ju prakticky na celom území Ázie a Európy ako burinu, všade tam kde rastie aj Pŕhľava. V súčasnosti sa už stáva aj súčasťou flóry Severnej Ameriky, pretože ju tam zavliekli prisťahovalci. V lekárni dostanete kúpiť iba kvet alebo vňať Hluchavky bielej, ale pre vlastnú potrebu si môžete nazberať aj kvet Hluchavky žltej alebo purpurovej, obe sú rovnako účinné. V niektorých starých záznamoch sa dokonca odporúča hlavne Hluchavka žltá. Obe druhy si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Používanie Hluchavky ako prvý zdokumentoval rímsky prírodovedec a encyklopedista Plínius starší, ktorý žil v prvom storočí po Kristovi a zahynul pri výbuchu sopky Vezuv v roku 79. V Európe sa v ľudovom liečiteľstve objavuje až v novoveku, čiže po pätnástom storočí s takmer všetkými indikáciami, ktoré poznáme aj dnes. V 19. storočí bola oficiálne vyhlásená za liečivú bylinu a používala sa hlavne na výplach pošvy pri problémoch s výtokmi.

Jej hlavnou indikačnou oblasťou sú ženské ochorenia, preto som ju zaradila medzi ženské bylinky, ale lieči aj ochorenia močových ciest, zápaly dýchacích ciest a ústnej dutiny. Zvonku sa používa na omývanie kŕčových žíl, ekzémov, popálenín, hemoroidov a análnych trhlín. U malých detí šetrným spôsobom lieči hnačky a upokojuje podráždený tráviaci trakt. Mala by byť aj súčasťou čajovín na liečbu prostaty, pretože pomáha pri problémoch s pohlavnými orgánmi a spriechodňuje močové cesty. Vďaka veľkému množstvu minerálnych látok pôsobí metabolicky a čistí krv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri dodržaní odporúčaných dávok trikrát denne 1kávovú lyžičku na šálku záparu, neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach by vzhľadom na jej pôsobenie mohlo dôjsť k hnačkám a nadmernému vylučovaniu moču.

Ďalším príbuzným je Hluchavník žltý. S Hluchavkou žltou si je veľmi podobný , malý rozdiel je iba v tvare listov, Hluchavka má konce zúbkatých lístkov zaokrúhlené a Hluchavník špicaté. Často sa vyskytuje so striebornými škvrnami na listoch. V indikáciách nie je rozdiel, takže prípadnej zámeny sa netreba obávať. Vyskytuje sa v celej strenej Európe, všade tam kde má mierne vlhké podmienky a aj v jeho susedstve nájdeme pŕhľavu. Kvitnúť začína trochu neskôr ako Hluchavka , na prelome apríla a mája, v chladnejších polohách aj neskôr. Niektorí autori označujú Hluchavník za účinnejší ako Hluchavka. Okrem všetkých diagnóz, ktoré sa uvádzajú pri Hluchavke, táto bylinka odstraňuje nespavosť s nervozity a je odporúčaná starým ľuďom pri ochrnutí močového mechúra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri nevyliečiteľnom zvrašťovaní obličiek je odporúčaná zmes Hluchavníka žltého, Lipkavca marinkového a Zlatobyle obyčajnej v rovnakom pomere. Hluchavník tu môžeme nahradiť Hluchavkou bielou.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu