reklama

Benedikt lekársky

Benedikt pochádza zo Stredomoria, kde rastie na suchých kamenných miestach na okrajoch ciest. Ale nájdete ho aj v južnej Afrike a na celej Amerike. Tu všade rastie ako burina. U nás sa pestuje ako okrasná rastlina v záhradách, kde kvitne v mesiacoch jún - júl. Svojím vzhľadom pripomína náš bodliak. Počas rastu z neho zberáme listy a neskôr rozkvitajúci vŕšok, ktorý sušíme a uskladňujeme osobitne od listov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Prvýkrát bola táto bylinka popísaná v knihe Záhrada zdravia v roku 1485, ktorá bola vydaná v Meinze na území dnešného Nemecka, kde ju odporúčali na otváranie upchatých orgánov a na urýchlenie vylučovania moču. V minulosti ho bylinkári považovali za zbraň proti moru, pretože verili, že čistí krv a vyháňa hnilobu z tela. To je podľa posledných výskumov sčasti pravda. Takisto ho odporúčali matkám , ktoré stratili mlieko, ale vtedy nevedeli nič o alergiách.

Užívanie 1 polievkovej lyžice na šálku vody, si môžeme pomôcť pri nadúvaní, pocitu plnosti, chorobách pečene a žlčníka /zvyšuje tvorbu žlče/, napomáha látkovej premene. Užívame 2 šálky denne. Výskum tejto bylinky priniesol veľmi zaujímavý poznatok, a to, že benedikt je účinnou zbraňou proti hnisavým baktériám - Stafylococom a hnilobným procesom v tráviacom trakte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vonkajšie použitie sa hodí pri ekzémoch, zle hojacich sa ranách ale aj pri psoriáze /lupienke/ a ako jedna z mála je účinný pri liečbe pásového oparu, herpesu a rakovine kože. Účinnejšie ako zápar je pri týchto chorobách použitie šťavy z čerstvých listov.

V ľudovom liečiteľstve sa tiež podáva na liečbu hnačiek a chudokrvnosti.

Posilňujúci čaj si pripravíme z týchto bylín, zmiešaných v rovnakom pomere : vňať benediktu, vňať materinej dúšky a list mäty. 1 kávovú lyžičku zalejeme do šálky vriacou vodou, lúhujeme asi tri minúty a pijeme pred spaním.

List benediktu môžeme tiež naložiť do vína . V tejto forme tíši neuralgické bolesti, znižuje cukor a pomáha po mŕtvici. Môžeme si ho pripraviť dvomi spôsobmi. Prvý , jednoduchší a podľa mňa aj lepší je , že 4 polievkové lyžice zalejeme litrom bieleho, suchého vína, necháme 10 dní lúhovať a pijeme 2 x denne 0,5 dcl nalačno . Druhá možnosť je prevariť jednu čajovú lyžičku s litrom víne a piť teplý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

POZOR - Neodporúča sa pre alergikov na astrovité kvety. Práve preto by som ju neodporúčala pre dojčiace mamičky. Takisto sa nesmie užívať pri vážnejších ochoreniach ľadvín, pri vyšších dávkach totiž môže dôjsť k nevoľnosti a zvracaniu, ale aj k podráždeniu ľadvín.

Zdroj - internet

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu