reklama

Bolesti kĺbov a krížov

Nie je medzi nami hádam nikto, kto by aspoň niekedy nemal bolesti krížov. S pribúdajúcimi rokmi sa to stáva stále častejšie a postupne sa bolesť stane chronickou. Aj na tieto problémy je v našej prírode pomoc. Prvá rastlina, ktorú spomeniem je skôr ovocie a pochádza z Číny. V oblastiach jej pôvodu ju považujú za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Mimo týchto a mnohých ďalších priaznivých vplyvov boli potvrdené aj účinky na dobrý stav kostí.Obsahuje  21 stopových prvkovpotrebných pre ľudský organizmus . Nás v tomto prípade zaujíma  - vápnik - spolu s horčíkom a draslíkom je základným stavebným prvkom stavby kosti a zubov. Ďalej je to - zinok - pomáha v liečení mnohých chronických chorôb, od reumatickej artritídy, zníženej činnosti štítnej žľazy až po chronickú únavu a osteoporózu. Tretím prvkom je - fosfor -podieľa sa na stavbe kostí a udržuje ich v dobrom stave, pomáha vytvárať zubnú sklovinu a posiľňuje zuby a je nevyhnutný pre výmenu viacerých minerálnych látok (vápnik, horčík). Týmto ovocím je Goji alebo inak Kustovnica čínska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Našou potravinou s vysokým obsahom vápnika a horčíka je mak. Všetci ho poznáme a v minulosti bolo jeho pestovanie veľmi rozšírené. Pre pracnosť pestovania a zberu, je však pohodlnejšie kúpiť dovezený a ešte najlepšie aj pomletý. Že je v ňom viac postreku ako teluosožných látok, nie je dôležité. Mak je však pre stavbu našich kostí veľmi dôležitá potravina. Využiteľnosť vápnika z rastlinných zdrojov je totiž oveľa vyššia ako z mlieka a mliečných výrobkov

Toľko k dovyživeniu kosti a kĺbov.

Teraz sa chcem venovať tĺmeniu už existujúcej bolesti. Môžete si urobiť esenciu z koreňa Kostihoja lekárskeho. Čerstvý koreň kefkou umyjeme, postrúhame na nerezovom strúhadle a zalejeme 40% vodkou tak, aby boli kúsky koreňa zakryté, lepšie 2 cm nad koreňmi. Vylúhujeme 2 týždne pri izbovej teplote. Koreň sa vykopáva na prelome októbra a novembra, kedy sú už všetky jeho účinné látky stiahnuté z celej rastliny, alebo skoro na jar, kedy ešte len začína pučať. Ak nemáte takú možnosť, dá sa použiť aj sušený, ale vtedy musí byť na výšku vo fľaši dvojnásobné množstvo pálenky a vylúhujeme ju tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POZOR nikdy nedávajte koreň alebo list kostihoja priamo na telo , dochádza k prudkému podráždeniu pokožky a niekedy až k stavom podobným popáleninám. Potieraním touto esenciou si môžete veľmi uľaviť od bolesti. Pálenka pokožku však vysušuje, preto je potrebné ošetrované miesto často natierať kvalitným krémom. Dá sa tomu predísť, a to tak, že namiesto pálenky použijete olivový olej. Ďalej je postup rovnaký.

Už oddávna je odporúčaný zápar z listov Žihľavy dvojdomej, ktorú nie je problém si ešte aj teraz nazbierať. Nie však pri ceste. Trikrát denne šálku čaju, alebo ráno zaliať jednu polievkovú lyžicu do sedmičky fľaše, lúhovať tri minúty, scediť a popíjať cez deň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi účinný je zápar z Plavúňa obyčajného. Pomáha pri dne a reumatických ochoreniach. Čajová lyžička na šálku vriacej vody , trikrát denne.

Môžete si tiež urobiť sedací kúpeľ zo zmesi žihľavy, plavúňa a prasličky. Pol litra sušených bylín zalejete dvoma litrami vriacej vody, necháte asi desať minút vylúhovať. Potom scedíte do vane s teplou vodou. Kúpeľ by nemal trvať viac ako dvadsať minút a srdce by nemalo byť ponorené. Ak máte odporúčané suché teplo, potom je dobre ušiť vankúšik z bavlny, najlepšia je plienka, naplniť ho touto zmesou, priložiť na choré miesto a zabaliť sa do deky. Prípadne na vankúšik ešte priložiť termofor. Bylinky vo vrecku by sa mali po mesiaci vymeniť, alebo ak spozorujete menšiu účinnosť, tak aj skôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Plody bazy čiernej dokážu pomôcť nielen pri migréne, ale aj pri zápaloch trojklanného nervu, bolesti chrbta, kĺbov, či ischiasu. Surové su však mierne toxické, preto by sme ich mali spracovávať do kompótov a džemov.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu