Rakytník rešetliakový

Autor: Vlasta Jakubecová | 7.3.2012 o 17:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  205x

Rakytník je ker, ktorého domovom je Čína, Mongolsko a India. Aj keď som si predsavzala, že v tomto blogu budem propagovať domáce bylinky, rakytník sa v poslednej dobe v strednej Europe udomacňuje a dobre sa mu tu darí. Svojím pestovateľom prináša vysoké úrody, ale pre začiatočníkov musím pripomenúť že sa jedná o dvojdomý ker . Teda, že musíte mať samčiu a samičiu rastlinu. Stretla som s názorom, že na päť samičích stačí jeden samčí ker. Veľmi dobre znáša sucho, pretože má hlboko a bohato rozvetvený koreňový systém.

 

Zo starých záznamov sa dozvedáme, že už Alexander Macedónsky využíval odvar z rakytníka k obnove síl svojích vojakov ale aj koní. V dnešnej prechemizovanej dobe sa stáva akýmsi všeliekom na mnohé civilizačné ochorenia.

Plody rakytníku sú zásobarňou atioxidantov a zdrojom organických kyselín. Výrazne podporuje imunitný systém a regeneráciu poškodenej kože, teda je nápomocný pri omrzlinách a popáleninách. Vitamíny obsiahnuté v plodoch priaznivo ovplyvňujú plodnosť aj samotné tehotenstvo a vývin plodu. Má baktericídne účinky a je významný pre pacientov po rádioterapii. Pomáha pri ochoreniach štítnej žľazy, sleziny, dvanstorníka. Nie je toxický a nedráždi obličky. Urychľuje proces hojenia pooperačných jaziev.

Ako všetko ovocie, tak aj plody rakytníka je najlepšie konzumovať čerstvé. Keďže však nie každý ho má na záhradke a nie je to možné celoročne,  najlepšou možnou formou sú mrazené alebo sušené plody. Aj keď u niektorých druhov ovocia dochádza počas mrazenia k strate dôležitých zložiek. Rôzne džemy a sirupy sú síce chutné, ale použitie vysokých teplôt pri spracovaní dosť veľa účiných látok likviduje. Ďalšou možnosťou je za studena lisovaný olej alebo plody upravené do formy želé, spacovávané pri nízkych teplotách , kedy sa ovocie zbavuje prebytočnej vody a tak sa zabráni jeho kazeniu. Želé by som po ochutnaní odporúčala hlavne u malých detí a ťažko chorých pacientov, pretože ich tráviaci trakt môže mať problém zo zpracovaním tuhej stravy. Rôzne extrakty zasa môžu obsahovať prímesy a náhradky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?