Dub letný

Autor: Vlasta Jakubecová | 22.6.2012 o 10:27 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  129x

Slovíčko dub sa často  používa v slovnom spojení - mocný ako dub. Príčinou tohto porovnania je mohutnosť stromu a výnimočná tvrdosť a trvácnosť dreva. Môžete namietať, že na svete sú stromy aj s tvrdším drevom. To je síce pravda, ale nie v Európe. Dubové drevo má široké uplatnenie v stavebníctve a najmä vo vodnom, pretože namočením vo vode získava na kvalite. Dodnes sa uplatňuje v nábytkárskom priemysle, aj keď bohužiaľ už nie na taký kvalitný nábytok ako kedysi. Kedysi sa využívalo na výrobu železničných podvalov, parkiet, sudov na víno ale aj na stavbu plachetníc. Kôra sa využívala na farbenie textílii a pri opracovaní koží. Plody duba - žalude sú dôležitou súčasťou stravy lesnej zveri. V kronikách sú dochované záznamy, že naši predkovia ich jedli v čase hladomoru, ale bez tepelnej úpravy sa nedali dlhodobejšie užívať. Pražené žalude sa v posledných storočiach používali  ako náhrada kávy pre chudobných.

 

Dub oslavovali už starí Gréci , ktorí ho zasvätili  samotnému Diovi. V tomto za nimi nezaostávali ani Slovania. Pod jeho korunami sa klaňali bohu blesku a hromu - Perúnovi. Pre praobyvateľov Európy predstavoval dôležité liečivo.

Najrozšírenejší je Dub letný, rastie v Európe a v Ázii v zmiešaných lesoch s výnimkou najjužnejších a najsevernejších častí. V nižších polohách rastie hromadne a tieto lesy sa nazývajú dúbravy, dubiny. Dub zimný naopak môžeme nájsť až v Nórsku. Na Slovensku obidva druhy môžeme  nájsť na celom území. Rozlíšime ich už na diaľku. Dub letný má rozložitú korunu a Dub zimný  oválnu.  Zimný dostal meno podľa toho, že suché listy  z neho neopadajú, ale ostávajú na konároch až do vypučania nových listov. Ťaží sa v zime, jeho drevo je tvrdé, ľahko štiepateľné a pre svoju dobru opracovateľnosť vhodné i na tie najväčšie umelecké diela. Známy je tiež Dub močiarny, červený a korkový, z ktorého sa vyrábajú zátky do fliaš.

Duby sa dožívajú 500 - 800 rokov a u Duba zimného je to vraj až 1500.

V bylinnej liečbe sa využíva hlavne kôra , ktorá sa zberá počas výrubu z mladých konárov. Musí byť hladká, tzv.  zrkadlová, stará a popraskaná je už na liečbu znehodnotená. Častejšie sa používa z Duba zimného. Najviac sa využíva na liečbu kožných problémov / rôzne zápaly, vyrážky, hemoroidy/, ale má uplatnenie aj pri vnútornej liečbe. Pomáha pri silnej menštruácii, zápale žalúdka a čriev - kde pôsobia nielen protizápalovo, ale aj proti bakteriálne a pomáhajú pri liečbe infekčných  hnačiek . Droga sa využíva aj pri liečbe omrzlín a popálenín, tiež pri nadmernom potení sa nôh. 1 lyžičku zalejeme pohárom vody a varíme 5 minút. Môžeme urobiť aj macerát.  Pri angíne a zápaloch ďasien ho kloktáme. Neužívame samostatne. Na kúpeľ sa používajú 3 lyžice na pol litra vody.  Na bolestivé opuchnuté kĺby prikladáme zaparené listy , ale postupujeme opatrne a sledujeme reakciu kože.

Zvláštnosťou jeho využitia je pomocná liečba pri sexuálnej slabosti mužov. Používa sa tiež pri liečbe zvierat.

U malých detí je možné použiť listy. Tie zberáme počas celého roka , kým jeho listy nezačnú žltnúť.

Pri dodržiavaní dávok je droga neškodná a nie sú známe vedľajšie účinky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?