reklama

Ľubovník bodkovaný

Kvety ľubovníka majú krásnu žltú farbu, akú deti nazývajú slniečková. Lupene päťpočetných kvietkov pokrývajú drobné bodky, čo sú vlastne malé žľazy naplnené červeným olejom. Ten spôsobuje, že pri odkvitaní sa kvety sfarbujú do červena. Ľubovník  je trvalka dorastajúca do výšky 30 - 90 cm, na našom území kvitnúca od júna / na juhu / do septembra  v chladnejších oblastiach. Predmetom zberu sú kvitnúce asi 30 cm dlhé vrcholčeky  na začiatku kvitnutia, kedy sa v nich uvoľní najviac liečivých látok. Najlepšie za slnečného počasia. Keďže môžeme pri zbere naraziť aj na podobnú rastlinu, môže si neskúsený zberač overiť jeho pravosť tak, že rozkvitnuté lístky kvetov rozotrie medzi prstami, kvety od oleja sčervenejú .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

"Svätojánska bylina zbieraná o polnoci v svätý deň,

všetky zlé čarodejnice von vyženie.
Diabol a či bosorka neublíži tomu,
komu táto bylina stráži pokoj domu. "

A nestráži len pokoj domu, ale stráži aj náš pokoj. Hádam ani s jednou bylinou nie je spojených toľko povier a zvykov ako s Ľubovníkom bodkovaným. Jeho liečivá sláva siaha až do starého Grécka, kde si jeho žltú farbu spájali s prvkom ohňa a pripisovali mu moc liečiť žltačku či hystériu. Postupne v dejinách nachádzame dôkazy o rozšírení jeho využitia , opierajúc sa o tieto vedomosti. Najslávnejší stredoveký lekár Paracelsus ho označil za najlepší rastlinný liek sveta. Jeho latinský názov - hypericum - je odvodený z gréčtiny a znamená „nad prízrakmi". To nám dokazuje , že ľudia v minulosti verili v jeho nadprirodzenú silu. V stredoveku gazdinky vešali zväzky ľubovníka do dverí a okien , aby tak ochránili svoj príbytok. Odvar z ľubovníka bol podávaný aj duševne chorým a v období križiackých vojen , ho rád Johanitov s obľubou používal na liečbu sečných rán. Johaniti boli vlastne Rád svätého Jána a odtiaľ dostal ľubovník pomenovanie „rastlina svätého Jána". Podľa povier by sa mal zberať za mesačnej noci na svätého Jána, pretože mesiac mu dodáva liečivé schopnosti a čarovnú moc pričariť lásku milovanej osoby. S obľubou ho zberali slobodné dievčatá a robili z neho svojmu milému odvar, aby ich ľúbil až do smrti. Večer svätého Jána sa mládež zabávala okolo jánskych ohňov a kto chcel okolo takého ohňa tancovať, musel mať na hlave veniec uvitý z ľubovníka - jánsku korunu . Panny zasa hádzali za tejto tajuplnej noci vetvičky do vody a podľa toho ako sa zvädnuté kvietky rozvili, vedeli či budú mať budúci rok ženícha. Veriaci zasa jeho krvavočervenú šťavu porovnávali s krvou nášho spasiteľa. Privádzala ich k tomu legenda o svätom Jánovi, ktorý pod krížom s ukrižovaným Kristom starostlivo zberal svätou krvou skropené rastliny , aby ich ako drahú pamiatku na Spasiteľovu smrť uchoval pre nábožných veriacich. Bodky na jej kvetoch a listoch považovali za uchované kvapky krvi Ježiša Krista. V Hornom Rakúsku sa dochoval iný zvyk, ktorý tiež svedčí o silnej viere v liečivé účinky ľubovníka. Roľníci dávali medzi dva krajce chleba túto bylinu a dávali ju zožrať dobytku, aby ho chránila od chorôb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podrobnejší výskum účinkov ľubovníka prebehol až v 80. rokoch 20. storočia, kedy bolo klinickými testami dokázané , že ľubovník je silný a účinný prostriedok proti depresiám. Preto nás nemôže prekvapiť, že tak výborne pomáha aj pri iných problémoch, ako sú bolesti hlavy, reumatické bolesti, nervové ťažkosti, zbavujú stavov strachu , úzkosti a nespavosti. Veľmi dobre pôsobí i pri ochoreniach močových ciest, pečene a žalúdka. Aj keď sa jedná o žalúdočné vredy. Pomáha aj pri pomočovaní sa malých detí. Posilňuje imunitný systém a obsahuje látky s protivírusovým pôsobením. Urýchľuje krvný obeh, zmierňuje silnú menštruáciu, mierni klimakterické prejavy, pomáha pri zápale priedušiek a používa sa aj na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny. Vtedy je vhodné kombinovať ho so šalviou. Je jedným z mála byliniek, ktorá si dokáže poradiť so stafylokokom, ktorý spôsobuje väčšinu hnisavých ochorení. Pri tejto liečbe je vhodné ľubovník kombinovať z Kapucínkou väčšou. Ľubovník je vhodný najmä v zime, kedy pre nedostatok slnečného žiarenia často upadáme do melancholických stavov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odborná literatúra uvádza, že pri závažnejších stavoch je potrebné vypiť tri šálky denne , po dobu troch týždňov. Čaj s ľubovníka však nie je dobre robiť si do zásoby, vlastne každý bylinkový čaj je najlepší čerstvý. Počas takejto intenzívnej liečby sa však neodporúča slnenie. Jedná sa hlavne o svetlovlasých ľudí, u ktorých môže dôjsť k nepríjemným kožným prejavom. 1 polievkovú lyžicu sekanej vňate zalejte šálkou vriacej vody , lúhujte 10 minút, sceďte a pite bez sladenia. Lepšie však účinkujú zmesi bylín, ako samostatná bylinka. Pri dlhodobom a jednostrannom užívaní ľubovníka , môže dôjsť k nežiaducim zmenám účinku liekov užívaných súbežne s ním..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto chce mať po ruke prírodný prostriedok na rôzne drobné poranenia, môže si urobiť Jánsky olej. Nasekané vrcholky treba zaliať olivovým olejom tak, aby ho asi 2-3 cm prekrýval, 2 týždne ho necháme stáť na slnečnom mieste, scedíme a uložíme v tmavej fľaši. Jánsky olej zmierni bolesti a zabráni zápalom. Pomáha tiež liečiť popraskané päty, popáleniny, otvorené rany a tiež spálenú pokožku od slnka. Z oleja si potom môžeme robiť pleťovú masku, ktorá uchováva našu pokožku jemnú a pružnú. 2 polievkové lyžice zmiešame s 1 žĺtkom a 1,5 kávovej lyžičky citrónovej šťavy.

Účinnou pomocou je tiež tinktúra, ktorú si pripravíme z dvoch hrstí posekanej vňate a litra alkoholu, lúhujeme dva týždne na slnku, scedíme a pri dlhodobom vypätí a depresii užívame večer kávovú lyžičku . Ak chceme podávať deťom, pol kávovej lyžičky zalejeme šálkou vriacej vody a necháme ochladnúť, Alkohol sa odparí a v šálke ostane iba liek.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu